Kurumsal Kimlik

Markalaşma sürecinin en önemli adımlarından birisi kurumsal kimlik sürecidir. Pek çok büyük markanın aklımızda bu denli yer etmesi de bundan kaynaklanır. Isırılmış bir elma gördüğümüzde aklımıza gelen marka şüphesiz Apple'dır ya da "Mutluluğa kapak aç!" sloganını duyunca aklımıza kırmızı şişesiyle Coca Cola gelir. Bu markaların aklımızda bu denli yer etmesi tesadüf eseri diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz... Markalar, markalaşma süreçlerini büyük bir titizlikle planlayıp özenli bir biçimde tasarlarlar. İşte bu özenli tasarım sürecinin sonucunda kurumsal kimlik ve marka kimliği oluşur. 

Marka Kimliği Nedir?

Marka kimliği, markaların kendilerini tanıtabilmeleri adına önem taşıyan görsel göstergeler bütünüdür. Bu yönüyle marka kimliği inşa etmek sadece logo yapmaktan ibaret değildir. Logo sadece marka kimliği oluşturma noktasında atılan küçük adımlardan biridir. Logo, tipografi, renkler, slogan ve amblem, markanın inşa etmek istediği kimliğe yönelik olmalıdır.  

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Rekabet ortamının arttığı ticaret dünyasında rakipleriniz karşısında fark yaratmanız giderek daha önem taşımaktadır. Özellikle dijital dünyanın artan önemi markaların görsel imajlarına yatırım yapmalarını gerekli kılmaktadır. Çünkü kurumsal kimlik, markaları hedef kitlelerine tanıtan ilk unsurdur. Kurumsal kimlik markaların de özgünlüğünü yansıtır. Bu özgünlük ile rakipleriniz karşısında farklılıklar yaratabilirsiniz. 

Güçlü ve tutarlı bir kurumsal kimlik sayesinde markalar hedef kitleleri ile daha iyi iletişim kurup duygusal bağ oluşturabilir. Ancak unutulmamalıdır ki güçlü bir kurumsal kimlik bir anda oluşmaz. Bu süreçte işin uzmanı ve profesyonel bir ekiple çalışmak çok önemlidir. Farklı ve akılda kalıcı bir kurumsal kimlik inşa etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.