Sosyal Medya Yönetimi

Kişisel hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası: Sosyal medya. Nisan 2021’de Hootsuite ve We Are Social tarafından yayımlanan rapora göre dünyadaki her 10 kişiden 6’sı internet kullanıcısı. Dahası sosyal medya kullanıcıları ise her geçen gün artıyor.

İşletmeler için sosyal medya önemli bir pazarlama aracı halini almasıyla sosyal medya yönetimi bir ihtiyaç biçimine dönüşmüş durumda. Dolayısıyla mesele artık “sosyal medyada olmak ya da olmamak!”.

Nedir Bu Sosyal Medya Yönetimi?

Sosyal medya yönetimi markalaşma süreci için önemli adımlardan biridir. Sosyal medya yönetimi; markaların sosyal medya hesaplarının nasıl etkili bir biçimde kullanılacağını, hesaplarını büyütürlerken nasıl yollar izlenmeleri gerektiğini, markaların hedef kitlesi ile nasıl doğru iletişim kuracağını ve reklam stratejileri ile nasıl daha fazla kitleye ulaşacağını içeren bir süreçtir.

Evet her birimiz sosyal medya kullanıcısıyız ve telefonumuzda belki sayısız sosyal medya uygulaması yüklü. Ancak sosyal medya yönetimi için sosyal medya kullanıcısı olmak ne yazık ki yeterli kriter değil! Çünkü kişisel hesaplarımız için kitle analizleri ve stratejik uygulamalar gerekli değilken markamıza ait hesapların yönetimi için alanında bilgili ve profesyonel uzmanlar gerekir.

Sosyal Medya Yönetimi Markalar için Neden Önemlidir?

Sosyal medya yönetiminde profesyonel bir biçimde planlanmış bir strateji gereklidir. Yani sosyal medya yönetimi sadece gönderi paylaşmaktan, gönderiler altına gelen yorumları cevaplamaktan ya da mesajları yanıtlamaktan ibaret bir süreç olarak değerlendirilmemelidir.

Sosyal medya yönetimi aracılığıyla markalar;

  • Marka bilinirliği oluşturma
  • Marka sadakati sağlama
  • Hedef kitlelerini daha yakından tanıma
  • Hedef kitlenin güvenini kazanma
  • Hedef kitle ile etkileşim kurma
  • Ürün ve hizmetlerin tanıtımlarını yapma
  • Web sitelerine trafik çekme

gibi pek çok imkana sahip olurlar. Ayrıca profesyonel sosyal medya yönetimiyle rekabette öne geçme avantajını yakalayabilirler. Bu yüzden işletmeler sosyal medya yönetimine yatırım yapmalı ve belirli bir bütçeyi sosyal medya yönetimine ayırmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimini Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetiminde analizler oldukça önemlidir. Hedef kitle analizi ve rakip analizleriyle oluşturulacak strateji ve içerik yönetimi markaların sosyal medyalarının plan dahilinde büyümesini sağlar. Markanızı rakiplerinizden güçlü ve farklı kılan yönlerinizi belirleyerek doğru bir strateji planı ile hedef kitlenize hitap edecek içerikler oluşturarak dinamik bir içerik planı hazırlıyoruz. Sosyal medya yönetiminizi bu plan dahilinde yönetiyoruz. Google Ads, Facebook ve Instagram reklamları ile tanıtımını yapmak istediğiniz ürünlerin potansiyel hedef kitlenize ulaşmanızı sağlıyoruz.

Creative Yazılım olarak markalaşma sürecinize destek vermeye ve sosyal medya hesaplarınızı yönetmeye hazırız.

Peki ya siz? Eğer siz de hazırsanız hadi başlayalım!