Banka Kredisi İle İş Kurmak Doğru mu?

Banka Kredisi İle İş Kurmak Doğru mu?

Kendi işinizi kurmak istiyorsunuz. İş modeliniz hazır ve gerekli iş planınızı oluşturdunuz. Ancak sermayeniz yok ya da gerekli olan miktarı karşılamıyor. Bu durumda neler yapabilirim diye düşünürken malum her yerde reklam sürekli mesaj derken banka kredisi fikrine sıcak bakmaya başladınız peki bu doğru bir hamle mi?

Öncelikle borçlanmak ek bir sorumluluk getirir. Böyle bir adımı direk atmak doğru değil bazı soruları cevaplayıp ve bazı şeyleri deneyip sonuç alınamazsa denemeye almalısınız.

Aile, Akraba, Arkadaşlarınız

Bu yöntem dünyanın her yerinde kullanılıyor ve birçok başarılı girişimci de ilk aşamada kaynak olarak bu yöntemi öneriyor. Peki bu yöntemle sermaye bulmanız mümkün mü? Sonuç eğer hüsransa 2. Aşamaya geçelim.

Yatırımcılara Gitmek

Fikrinize güveniyorsunuz o zaman bir melek yatırıcım ile iletişime geçip hem mentorluk hem de gerekli sermayeyi karşılamasını sağlayabilirsiniz. Eğer sonuç buradan da istediğiniz gibi çıkmadıysa deneyebileceğiniz 1 adım daha var.

Ortaklık

İş modelinize uygun aynı işi yapan ya da sizin açığınızı kapatacak hem yeteneğe hem de mali güce sahip bir ortak bulmak doğru olabilir. İşin başında ilgili sözleşmeleri ve kırmızı çizgileri iyi belirleyip mutabakat sağlarsanız her şeyi düzgün ve seviyeli bir biçimde yürütme şansınız var. Eğer ortaklığa sıcak bakmıyorsanız son çare kaldı.

Banka Kredisi

Evet yukarıda birçok şeyi denedik ama buraya geldik. Eğer iş modeliniz iyi gelir getirecek bir yapıdaysa elbette risk düşüyor ama önünüz belirsizliklerle dolu ise işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu sebeple çok iyi bir araştırma yapmalı çok iyi düşünmelisiniz. İş stresi, iş yürütme süreci zaten sizden çok şey götürecek bir de vadesi gelen ödemelerin stresiyle yaşamak kolay olmayacaktır. Evet, banka kredisi ile iş kurulabilir, çok başarılı da olabilir ancak tam tersi de olabileceğini unutmayın. İşinizi en az rakipleriniz kadar iyi yaparsanız ve iş alanınızın pastası büyükse bazı cevaplara ulaşmanız mümkün.