Chrome Remote Desktop ile iOS Cihaz Üzerinden Bilgisayar Nasıl Yönetilir?

Chrome Remote Desktop ile iOS Cihaz Üzerinden Bilgisayar Nasıl Yönetilir?

Uzak masa üstü bağlantısı ve bilgisayarın mobil cihazlardan kullanılmas,ı aslında oldukça eski bir yönetim sistemidir. Bu konudaki TeamViewer uygulamasının yüksek başarısı, artık kendini kanıtlamış durumdadır. Yeni geliştirilen bir uygulama olan, Chrome Remote Desktop, uzak masa üstü bağlantısı için gözünü yükseklere dikmiş durumdadır. Chrome remote desktop nedir, sorusuna aynen, TeamViewer gibi bilgisayarınızı mobil cihazlarınızdan yönetme aracıdır, diyerek kısa bir cevaptan sonra nasıl çalıştığını anlatalım.

İlk olarak, hem İOS cihaza hem de bilgisayara, programın kurulması gerekmektedir. Anlaşılacağı gibi, uygulama google eklentisi olarak çalışmaktadır. Google hesabına giriş yaptıktan sonra ekrana gelen, uzaktan yardım ve bilgisayarım seçenekleri altında bulunan başlayın düğmesine basalım. Chrome remote desktop ile iOS cihaz yönetimi için parola koruması şart. Parola oluşturulması için, gelen ekranda iki defa parolanızı girerek onaylayın. Parola oluşturulduktan sonra, artık cep telefonumuza geçebiliriz.

Uygulamayı telefonunuzdan açtığınızda, bilgisayarda oluşturduğunuz parolayı girerek, bilgisayar bağlantısının gerçekleşmesini beklemeliyiz. Güvenlik için parolayı hatırla, ya da buna benzer seçenekler bulunmuyor. Her seferinde parola tekrar girilmeli. Bağlantı tamamlandığında, cep telefonu ekranında dolaştırdığınız parmağınız, mouse gibi işlev görecek. Uygulamanın üst menüsünde mouse, klavye ve ekran ayarları bulunmaktadır. Artık dilediğiniz gibi, cep telefonunuzdan bilgisayar kontrolünü sağlayarak, ihtiyacınız olan belgelere ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu sayede, telefonunuz üzerinden uzaktaki kişisel bilgisayarınızı açık olduğu sürece, kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.