Facebook Videoları Embed Şekliyle Farklı Sitelere Nasıl Eklenir?

Facebook Videoları Embed Şekliyle Farklı Sitelere Nasıl Eklenir?

Sosyal ağların en başarılısı ve en fazla kullanıcısı olan Facebook, son zamanlardaki yenilikleriyle kullanıcılarına daha fazla etkileşim sağlıyor. Bu etkileşim ve paylaşımlardan biriside, yeni özellikleri ile videolardır. Facebook videoları daha gelişmiş olarak sunmak ve gerek duyulduğunda Facebook üzerinden başka platformlarda, ya da kişisel web sitelerinde izlemek için Facebook videoları embed seçeneğini aktif etti.

Yaklaşık olarak günde 3 milyon kadar izlenen Facebook paylaşımlı videoları, daha fazla izleyiciye ulaştırmak için, web sitelerine eklenmektedir. 2015’in ilk aylarında gelen bu özellik sadece video paylaşımı yapan sosyal ağlara göre, daha fazla kullanıcıya ulaşmak için henüz ilk adım. Eski video oynatıcısının embed paylaşımını desteklememesi sebebiyle, kullanıcılar kendi web sitelerinde yüksek popülerliğe sahip videoları paylaşamamaktaydı. Artık Facebook videoları embed olarak sitelere ekleme özelliği oldukça kolay ve başarılı şekilde çalışmaktadır.

Bu sayede hem kurumsal hem de kişisel web sitelerinde ilginizi çeken ya da işinizle ilgili paylaşılan videoları, Facebook aracılığı ile kendi sitenize gömebilirsiniz. Facebook sayfanızda paylaşılan videoyu sitenize gömmek için beğeninize göre bir vidoyu izlemek ve izleme alanındaki “videoyu sitene göm” butonuna tıklamak yeterlidir.

Sitenize gömmek istediğiniz videonun başlık alanı sağında bulunan ok işaretli seçenekler menüsüne tıklayıp, açılan listeden diğer seçeneklere tıklandığında “videoyu sitene göm” seçeneği çıkıyor. Bu butona basıldığında, açılan yeni alandaki kodları kopyalayarak doğrudan sitenizde yayınlayabilirsiniz. Sadece Facebook’ta paylaşılan videoyu değil, bütün gönderiyi de aynı şekilde sitenize ekleyebilme imkanınız bulunmaktadır. İşte işlem bu kadar kolay şekilde gerçekleşiyor.

Videoların boyutları ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Facebook’ta paylaşılan videoların boyutları ile ilgili sıkıntı yaşamamanız için, orijinal paylaşımı bularak, videonun embed koduna ulaşmak daha yararlı olabilir. Facebook’un video oynatıcısındaki değişiklik ile kullanıcıların daha fazla video paylaşımında bulunması bekleniyor. Özellikle de kurumsal site sahiplerinin Facebook paylaşımlı videoları, müşterileri açısından önemli bir etkinlik olacak. Facebook’un bu yeni özelliği Youtube ile olan rekabetin artmasına da neden olacak.

Özellikle Youtube videolarındaki reklam çokluğu, kullanıcıları artık oldukça sıkmaktadır. Reklamsız video seçeneği için ücretli üyelik sistemi ile faaliyetlerine devam etmesi beklenen Youtube, Facebook’un video paylaşımı ve siteye gömme özelliği konusundaki bu atağına karşılık nasıl bir yaklaşım içerisinde olacak merakla beklenmekte.

Kullanıcıların sitelere Facebook video ekleme konusunda bazı sıkıntılar ve hatalar ile karşılaştığı bilinmektedir. En fazla sorun WordPress sitelerinde yaşanmaktadır. Bu konuda Facebook geliştiricilerinin çalışmalarına devam ettikleri düşünülüyor ve kısa sürede tüm web sitelerinde aynı kalitede ve kolaylıkla video ekleme yapılacaktır. Aslında bu gibi sorunları düzeltmek için, Facebook’dan herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak WordPress gibi yaygın kullanılan bir web sitesi sistemini göz ardı edecekleri düşünülemez. Artık yılın ortalarına gelinmekte ve geliştiricilerin konuyu yıl sonuna kadar halletmeleri beklenmektedir.