iOS 9’da Yer Alacak Özellikler

iOS 9’da Yer Alacak Özellikler

Apple iOS 9’da, daha önceki sürüm olan iOS 8 de yaşamış olduğu aksilikleri tekrar yaşamamak için birçok özelliği değiştirdi. Kasım ayından itibaren kullanıcıları ile buluşması beklenilen iOS 9‘da en son 2013’te güncellemesi yapılmış olan iTunes’un ara yüzü tamamen değiştirilecek, daha çok özellik eklenecektir.

Home Uygulaması

Apple’ın İOS 9’da HomeKit sertifikasına sahip olan cihazları kontrol altına alabilmemizi sağlayan Home isimli bir uygulama geliştirileceği bilinmektedir. İOS 9 ile kullanabilmemizi sağlayacak olan Home uygulaması evdeki akıllı cihazlarınızı uzaktan kontrol altında tutmanızı sağlayacak.

Yeni font

Daha önce Apple Watch işletim sisteminde karşımıza çıkmış olan San Francisco yazı fontu artık İOS 9 ve OS X 11 ‘de kullanılacak. Daha öncesinde Apple’ın tercihi Helvatica Neue yazı fontuydu.

Bölünmüş ekran

Bölünmüş ekran özelliği ile iPad’lerin kullanıcım sürelerindeki büyük değişimi hissedeceksiniz. Apple’ın bölünmüş ekran özelliğini ve iOS 9’un bütün özelliklerini aktif şekilde kullanımını anlatacağı önümüzdeki aylar da yapılacak olan WWDC konferansın da meraklıları ile paylaşacak.

Apple Harita sistemini geliştirecek

Apple’dan alınan başka bir kaynata ki bilgiye göre ise Apple Harita, İOS 9 ile çok daha verimli bir hale gelecek.  Birçok yeni özellik eklenecek olan harita üzerinde ulaşım sekmesi ile detaylar, bölgeler daha ayrıntılı bir hal alacaktır. Apple’ın düzenlediği haritalar uzun bir süredir Amerika tarafından özel araçlar da kullanılmakta. Apple’ın Bu haritalar için güzel bir veritabanı geliştirildiği biliniyor.

iTunes Geliştirilecek

Apple’ın en son 2013 ‘te güncelemiş olduğu İTunes uygulamasının artık yenilenme vakti geldi. İOS 9 ile kullanamaya başlayabileceğiniz iTunes 11 ‘de daha uyumlu bir arayüz ve yeni birçok özellik yer alacak. Rakipleri olan Spotify ve Pandora ‘yı yapacağı yenilikler ile geride bırakacak gibi gözüküyor.

Kişiselleştirme

Apple, Android’de olduğu gibi İOS 9’da kişiselleştirme seçeneklerini arttıracak. İOS 8’de biraz müdahale edilmesine rağmen İOS 9 ile istediğimiz ara yüzü oluşturup kullanabilme imkânımız olacak. Yani bu da demek oluyor ki App Store’da sürekli karşımıza farklı türde temalar çıkacak.

Siri’nin yetkileri artacak

iOS 9 tüm Apple akıllı cihazlarında çalışan bir işletim sistemidir. Sadece iPhone’ları kapsayan bir işletimi sistemi değildir. iOS 9 ve Siri beraber nerde nasıl davranacaklarını ayarlayan bir alt yapı temeli oluşturacaklar. Ayrıca Siri’nin sesleri algılama sistemi geliştirilecek.

Toplu taşıma uygulaması

iOS 9 ile metro, tren, havayolu ve karayolunu sağlayan bir çok ulaşım aracına ulaşabilmemizi sağlayan bir uygulama yer alacak. Bu uygulama ile bilet fiyatı, sefer saatlerinde ki değişikleri görebilmemizi sağlayacak. Ayrıca uygulamada bir yerden başka yere gidebilmemizle ilgili çeşitli bilgilerde yer alacak.

Performans sorunları

Apple, iOS 8 ‘de yaşanan birçok sorunun çözümünü iOS 9 ile buldu. iOS 9’da çok daha güzel bir performans hızı ile karşı karşıya olacağız. Daha az RAM tercih eden bir sisteme sahip olacak.

Zamanlanabilir Duvar Kâğıdı

iOS 9 ile gelen bazı özellikler Apple kullanıcıları için iMac ve Macbooklar’da kullanılmaktadır. Bu özelliklerin çoğu bazı değişikliklerle mobil teknolojiye eklenerek karşımıza çıkacak. iOS 9’da yer alan bu özellik ile farklı duvar kâğıtlarını zamanlayıp görebilme imkânınız bulunacak.

Gece Modu

Gündelik hayatta zamanının çoğunu telefon başında harcayanlar için çok güzel bir özelliktir. iOS 9 ile bazı yenilikler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu özellikle telefonunuz gece olduğu zaman ekran parlaklığı vb özellikleri kendi düşürerek daha uygun bir mod da kullanmanızı sağlamaktadır. Bu şekilde şarj sorununu minimum bir düzeye indirmiş olmaktadır.

Misafir Modu

Misafir modu daha önce Android Lollipop güncellemesi ile karşımıza çıkmıştı. Oldukça aktif olarak kullanılan bu özellik iOS 9 ile karşımıza tekrar çıkacak. Bu özelliğin amacından bahsedecek olursak, arkadaşınız sizden telefonunuzu istediğinde telefonunuzu misafir moduna alıp verebilirsiniz. Bu moda geçirdiğiniz takdirde size ait olan özel herşeyiniz otomatik olarak gizlenmiş olacaktır.

Ana Ekran

Piyasada Android işletim sistemi ile Apple’ın işletim sisteminin farkları konuşulduğunda en büyük fark ana ekran menusu olmuştu. Apple’ın biraz daha karmaşıktı. Bu yüzden Apple İOS 9 ile daha farklı bir ana ekranı meraklılarına sunacağa benziyor.