LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

 LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde elektronik cihazların neredeyse tamamı dokunmatik ya da normal LCD ekranlara sahip bir hale gelmiştir. Bu cihazların hassasiyeti göz önüne alındığında ve hijyen konusu işin içine girdiğinde, akla gelen ilk soru LCD ekranlar nasıl temizlenir olacaktır.

Gözlerimiz ve ellerimiz ile etkileşimde bulunduğumuz bu ekranların temizliği oldukça önemlidir. Akıllı telefonlar, kişisel bilgisayarlar, televizyonlar ve daha birçok elektronik cihazın, dış etkenlere daha dayanıklı ve temiz olmaları için bazı öneriler şarttır. Kullanılan bu cihazlardaki en büyük kirlilik sebepleri arasında, ilk sırada parmak izleri gelmektedir. Özellikle de cep telefonu ve tablet gibi cihazlar, tamamen parmaklar ile yönetilmektedir. Bu ekranları yumuşak özelliklere sahip bir bez ve gerekirse nemli olarak temizlenmesi gerekir. Yine daha etkili ve detaylı temizlik için, elektronik marketlerinden kolayca alınabilecek hijyen ile birlikte tam temizlik sağlayan, özel solüsyonlar kullanılabilir.

Sıradan temizlik bezleri ve deterjanlar ekranlarda geri dönüşü olmayan izler ve çizikler bırakır. Asla bu şekilde bir temizlik yapılmamalıdır. Yumuşak tüylü fırçalar ile derin noktalardaki tozlar alınabilir. Kuru bez kullanılacak ise mutlaka garantili mikrofiber bezler kullanılmalıdır. Aşırı bastırılmamalı ve cihazlar mutlaka kapalı olmalıdır. Eğer cep telefonunuzun ekranı sıkça kirleniyor ve yağlanmaya maruz kalıyor ise ekran filmi kullanmak yerinde bir hareket olacaktır. Gerekli olur ise bu filmi değiştirmek daha yararlı olur.