Resimler İçin SEO

Resimler İçin SEO

Arama motorlarının resim arama özelliği sitelerimize büyük miktarlarda ziyaretçi sağlayabilir. İnsanların özellikle belirli konulardaki içeriklere ulaşmak için görsel arama özelliğini kullandığını düşünürsek SEO çalışmalarında sitemizdeki görseller içinde bir takım düzenlemeler yapmamız gerektiği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde çoğu site sahibi ya da SEO uzmanı resim optimizasyonunu sitedeki metin optimizasyonu kadar ciddiye almamaktadır ve bu alanda çalışma yapmamakta ya da basit birkaç etiket düzenlemesi ile geçiştirmektedir. Bunun sonucunda resim alanındaki rekabet düzeyi metinlere göre daha düşük kalmakta ve bu alandaki bu açığı iyi değerlendiren siteler için de önemli bir avantaj sağlamaktadır. Resimler için SEO konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus mevcuttur. Bunları;

  • Resim adları anlamlı kelimelerden oluşmalıdır
  • Resimlerde açıklama etiketleri doğru şekilde yazılmalıdır
  • Resimler mümkün olduğunca özgünleştirilerek kullanılmalıdır
  • Resimler mümkün olduğunca optimize edilerek ufak boyutlara getirilmelidir

şeklinde sıralayabiliriz.

Resimleri adlandırma

Resimler için yapılacak SEO çalışmalarındaki en önemli faktör resimlerin adlandırılmasıdır. Kırmızı, sarı ve yeşil renk kalemler sattığımızı düşünelim ve bu kalemlerin fotoğraflarını sitemizde yayınlayacağız. Yeniresim01.jpg, yeniresim02.jpg gibi anlamsız isimlerle yüklemek yerine kirmizi-kalem.jpg, yeşil-kalem.jpg gibi resimle alakalı kelimelerle adlandırıp bu şekilde yayınlamak en doğrusudur. Burada resimlerin anlamlı kelimelerle adlandırılması bize diğer sitelerle rekabet konusunda büyük avantaj sağlayacaktır. Resimleri anlamsız adlar ile yüklediğimizde arama motorları bu resmin kalemlerle ilgili olup olmadığını algılayamayacağı için kırmızı renk kalem, sarı renk kalem gibi aramalarda sonuçlarımızı göstermeyecektir. Dikkat edilmesi gereken diğer kısım ise resimlerin tek kelimelik adlandırmalar yerine birkaç kelimeden oluşan adlandırmalara sahip olmasıdır. ( kalem.jpg yerine kirmizi-kalem.jpg gibi.) Bu şekilde adlandırılmış bir resim ile kalem kelimesi ve kırmızı kalem gibi yapılmış iki farklı aramada da aynı görselimizin sonuç olarak çıkma şansı daha yüksek olacaktır.

Resimleri isimlendirirken yapılan bir hata da Türkçe karakter kullanımıdır. Doğrudan bir hata olmasa bile Türkçe karaktere sahip resimler bazı hosting ve sunucularda düzgün görüntülenememekte veya URL satırında yanlış – uzun olarak görüntülenmektedir. Bu sebeplerden dolayı Türkçe karakteri sadece etiket alanlarında kullanmaya dikkat etmeliyiz.

Etiketlerin kullanılması

Site üzerinde yer alan resimlerde etiket kullanımına mutlaka dikkat edilmelidir. Resimler üzerinde kullanılabilecek alt ve title olmak üzere iki adet resim etiketi mevcuttur. Bunlardan alt etiketi sitede bulunan resim ile ilgili ziyaretçiye ve arama motoru robotlarına bilgi vermek amacıyla kullanılır. Özellikle anahtar kelimenin resimle uyumlu olması ve bu anahtar kelimenin alt etiketi içerisinde kullanılması resim arama alanında sitenizin üst sıralarda yer edinmesini sağlayacaktır. Bir diğer etiketimiz olan title etiketi site üzerindeki resme bir başlık vermek amacıyla kullanılır. Günümüzde title etiketinin kullanımı hala tartışılsa da kullanılmasının siteye olumsuz bir etkisi olduğu da tespit edilememiştir. Hatta doğru kullanım ile alt etiketi ile beraber resimleriniz açısından harika bir tamamlayıcı unsur olacaktır. Örneğin; Çanakkale Savaşı’nda çekilmiş Arıburnu Cephesinin bir fotoğrafının sitemizde yayınlandığını düşünelim. Title olarak “Çanakkale Savaşı”, Alt etiketi olarak “18 Mart Çanakkale Savaşı Arıburnu Cephesi” gibi bir kullanım bu resimden en iyi verimi almamızı sağlayacaktır.

Resimleri Özgünleştirme

Resim özgünleştirme konusu en çok merak edilen ve nasıl yapıldığı konusunda insanları üzerine düşündüren konulardan birisi. Sitemiz üzerinde yayınladığımız tüm resimleri kendimizin çizmesi ya da kendi çektiğimiz fotoğrafları paylaşmak pek mümkün olmamakta. Bu gibi durumlarda arama motoru üzerindeki diğer sitelerdeki grafikleri kullanmak durumunda kalınabiliyor. Bire bir aynı resmin kullanılması arama motorları gözünde hiçbir değer ifade etmediği gibi bu durum sitenin kopya içerik olarak değerlendirilmesine kadar gidecek ciddi bir problem haline gelebiliyor. Bu gibi durumlarda bu resimler üzerinde yapacağınız birkaç ufak değişiklik ile resimleri belirli bir oranda özgünleştirebilirsiniz. Resimleri özgün hale getirmek için aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz. Yine de özgünleştirme işleminin arama motorları tarafından fark edilebileceğini unutmayın. Resimleri özgünleştirmek için;

  • Resimlerin yönlerini değiştirebilirsiniz.
  • Resim üzerine konu ile alakalı bir kutu açarak üzerine içerik ile ilgili birkaç ufak not düşebilirsiniz.
  • Sitenizin logosunu resme ekleyerek resmin görünüşünde ek değişiklikler yaratabilirsiniz. Resimlere çerçeve ekleyebilir, kontrast ve renk doygunluğu gibi ayarlarını arttırıp azaltabilirsiniz.
  • Resimlere yeni objeler ekleyerek daha farklı görünümler elde edebilirsiniz.
  • Resmin boyutuyla ilgili değişiklikler yapabilirsiniz.

Resimleri Sıkıştırma

Resimler için SEO konusundaki aslında sitenin sağlığını da doğrudan etkileyen en önemli unsur resimlerin optimizasyonunun yapılmasıdır. Resimlerin mümkün olduğunca ufak boyutlarda olması sayfanın daha hızlı bir şekilde açılabilmesi için çok önemlidir. Arama motorları sitenin açılış hızını sıralama algoritmalarında günden güne daha çok önemsediği için resimlerin optimizasyon işlemi sonrasında kazanılacak 1kb bile değerli duruma gelmiştir. Resimlerin sıkıştırılması işlemini Photoshop, Fireworks ve ya online siteler aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Ne kadar hız önemli bir unsur olsa da fotoğraf boyutunu ufaltmak adına fotoğrafın kalitesinin aşırı miktarda düşürülmemesi ve görüntü olarakta hoş olmayan pikselli bir görünümün ortaya çıkarılmaması gerekmektedir. Sitemizi SEO kurallarına uygun şekilde düzenleyip, resimlerimizi SEO uyumlu hale getirme çalışmalarımız süresince; arama motorları için düzenleme çalışmaları yapmanın yanında site üzerindeki resimleri görüntüleyecek ziyaretçilerimize de tatmin edici ve görsel açıdan daha düzgün resimler sunma konusunda daha titiz davranmalı ve resimleri sıkıştırma işlemlerinde kullanıcının göz zevkini ihmal etmemeliyiz.

Bahsettiğimiz bu düzenlemeler ve dikkat edilmesi gereken noktalara uygun şekilde düzenlediğimiz görsellerimiz; arama motorlarındaki görsel aramalarda artık daha üst sıralarda yer edinecek ve bu aramalar üzerinden sitenize ziyaretçi çekmenize ve arama motorları gözünde daha düzgün, daha uyumlu bir site izlenimi yaratmanız konusunda avantaj sağlayacaktır. İçerik için SEO yapılmış site ile İçerik ve resimler için SEO yapılmış site arasında arama motorları tarafından bakıldığında büyük fark olduğunu tekrar hatırlatır; SEO çalışmalarınızın asla sadece içerik alanında yapılmamasını mutlaka görsel alanda da site üzerinde gerekli düzenlemelere gidilmesi ve resimlerin SEO uyumlu şekilde yayınlanması gerektiğinin altını çizeriz.