Rüyalarımız Artık Dijital Ortamda!

Rüyalarımız Artık Dijital Ortamda!

Evet yanlış duymadınız. Gün geçtikçe insan beyninin sırları da yavaş bir şekilde çözülebilmektedir. Bu seferki buluş Türk mühendislerden geldi. Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik bölümü personellerinin yaptığı bu buluş ile rüyalar artık bilgisayar ortamına aktarılabilmektedir.

Uzun Süredir Üzerinde Çalışılıyordu!

Hepimiz biliyoruz ki neredeyse her gece insanlar rüya görmektedir. Gün içerisinde yaşadığınız çoğu olaylar, dokunduğunuz nesneler ve gördüğünüz mekanlar geceleri rüyalarımızda bizi tekrar bulmaktadır. Türk mühendisler ise insan beyninin gördüğü rüyaları dijital ortama aktarabilmeyi hedeflemektedirler. Ayrıca birçok laboratuar ortamlarında bu tür konularda özel araştırmalar yapılmaktadır.

Rüyaları Gösteren Buluş Nasıl Çalışıyor?

Peki ya rüyalar dijital ortama nasıl aktarılıyor? Türklerin yaptığı buluşta beynimiz bir mr cihazına bağlanmaktadır. İnsan beyinin dalgaları mr bilgisayarına aktarılıyor. Bu işlemlerden sonra insan beyninin geceleri gördüğü rüyalar mühendislerin yaptığı yazılım ile dalgalara ayrılarak çözülmektedir. Çözülme işleminde ise insan beynindeki dalgalar hangi nesneye, hangi renge denk geliyor ise o dalgalar dijital ortamda gösterilmektedir.

Beynimizin Nesnelere Verdiği Tepkiler Rüyaları Ele Veriyor!

Rüyaları gösteren buluş nasıl çalışıyor? Derseniz buluşun çalışma şekli; kişilere ilk önce bazı çeşitli görüntüler izlettiriliyor. Aynı anda da mr cihazına bağlı olan beyinde oluşan dalgalar kayıt ediliyor. Görülen dalgalar özel ortamda çözümleniyor ve gözüken nesneye beyin hangi dalgayı tepki olarak gösterdiyse o tepkiye karşılık belirtiliyor. Bu anlamda eğer uyuyor olursanız mr cihazına bağlıyken gördüğünüz rüyalar bilgisayar ortamında izlettirilebiliyor. Ayrıca dijital ortamda görülebilen rüyalar kayıt altına alınarak daha sonraki günlerde benzer rüyalar görüldüğü takdirde buluş çok daha kaliteli sonuçlar verebiliyor. Bu buluşu Türklerin yapması ise bizlere ayrı bir gurur katmaktadır. Umarız ilerleyen günlerde daha iyi buluşlara imza atarız.