SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime

SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime

Sahibi olduğunuz ya da yeni kurmakta olduğunuz sitede belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ve bu kelimelerin kullanılma yoğunluğu SEO çalışmalarında çok büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi kullanıcıların arama motorlarını kullanarak aradıkları sonuçlara bu anahtar kelimeler sayesinde ulaşmalarıdır. Örneğin internet üzerinden web sitesi yaptırmak amacıyla bir firma arayan kişi internet üzerinde web tasarım, internet sitesi yaptırmak gibi kelimeleri kullanarak arama yapacaktır. Bu aramalarda arama motoru sonuçlarında listelenen sitelerden üst sıradan itibaren siteleri ziyarete başlayacak ve site yaptıracağı firmayı seçecektir.

İşte bu sebep ile insanların bizim sitemizin içeriğini ve bizim işimizle bağlantılı olan konulara ulaşmak amacıyla arama motoru üzerinde hangi kelimeleri kullanarak arama yaptıklarını tespit ederek SEO çalışmalarımızda bunları göz önünde bulundurarak sitemizin en önemli kurgu olan anahtar kelime seçimini yapmamız gerekir.

Kullanılan ya da seçilen anahtar kelimenin yanlış seçildiğini ya da seçilen anahtar kelimenin aranma hacminin sürekli düşüş içerisinde olan bir kelime olduğunu varsayalım. Sitemizi bu anahtar kelimeyi hedef alarak oluşturduk ve sitemiz için gereken backlink altyapısını da bu anahtar kelimeler üzerinden kurmaya çalıştık. Anahtar kelimemizde arama motorlarında hedeflenilen en üst sıralarda çıkmayı da başardık. Ama bu kelimeleri doğru seçmediğimiz ya da sürekli aranma hacmi düşen birer kelime üzerine çalışma yaptığımızdan sitemize de çok az sayıda kullanıcı gelecek ve belki de bu ziyaretçilerden hiçbirinden bir dönüşüm elde edemeyeceğiz. Bu yüzden anahtar kelime SEO çalışmalarında çok büyük önem taşımaktadır ve SEO çalışmalarındaki en kritik unsurdur. Bu noktada gerekirse haftalarca anahtar kelime üzerine düşünülmelidir. Anahtar kelimelerin seçimi sırasında tek husus tabi ki kullanım hacmi değildir. Örneğin çok aranan anahtar kelimelerde rekabet oranı da daha çok olacağından biz bu rekabet ile başa çıkamayacağımız için hiç girmemeyi tercih edebilir, farklı bir anahtar kelime ile çalışma yapabiliriz. Bu durumda yapmamız gereken en önemli nokta anahtar kelimelerin tespit edilmesi ve daha sonra tespit edilmiş bu anahtar kelimeler içerisinde de bir eleme yaparak hangi anahtar kelimenin daha iyi performans göstereceğinin kararlaştırılmasıdır.

Anahtar kelimelerin belirlenmesiyle beraber elimizde kalan birkaç anahtar kelimeden hangisinin daha iyi sonuç verebileceği kanısına varmak herkesin merak ettiği bir diğer konudur. Bu noktada öncelik arama motorlarının sunduğu araçlar ve raporlar olmak üzere diğer bazı üçüncü parti araçların kullanımıdır. Fakat bazı sektörlerde anahtar kelime seçiminde istisna durumlar yaşanabilir. Hiç kimsenin tahmin etmediği; araçlar ve raporlardaki sonuçlara göre vasat bir anahtar kelime, bulunduğu sektöre göre bir anda çok yüksek arama hacmine ulaşabilir. Bu gibi durumlarda anahtar kelimenin kullanıldığı rakip siteler incelenmeli, eğer çalışma yapılacak sektörle ilgili bilgi ve tecrübeye sahip biriyle iletişim kurma şansı bulunuyorsa bu fırsat mutlaka değerlendirilmelidir. Daha sonra anahtar kelime araçları ve diğer rakip siteler analiz edilir ve belirli anahtar kelime fikirlerinde karar verilmesiyle gerekli SEO çalışmalarına başlanır.

Google Adwords Kelime Analiz Aracı

SEO çalışması yapılacak arama motorunun Google olduğunu varsayarak biraz Google Adwords Anahtar Kelime Aracından bahsedelim.

Anahtar Kelime Aracı, Google üzerinde çalışma yürütenler için anahtar kelime tespitinde kullanılabilecek iyi ve güvenilir bir kaynaktır. Diğer birçok kaynak olmasına rağmen Anahtar Kelime Aracı Türkçe destek sunmakta olduğundan bir adım öndedir. Aslında Google Adwords müşterileri düşünülerek hazırlanmış bir hizmettir fakat SEO uzmanları tarafından da sürekli kullanılan bir hizmet haline gelmiştir. Bu araç ile anahtar kelimelerin genel ve yerel olarak aylık kaç defa arandığını görebilirsiniz. Bu sayede bu tarz araçların kullanımı ile anahtar kelime seçiminizle ilgili ciddi miktarda bir öngörü kazanmış olabilirsiniz. Anahtar Kelime Aracı aynı zamanda Google arama motorunun sunduğu benzer içerik ya da kelime öbeklerinin de aylık aranma hacmini kullanıcılara sunduğu için diğer tüm araçlara göre daha geniş bir bilgi imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda anahtar kelimelerdeki rekabet oranını, bir yıl içerisindeki aranma sayısındaki artış ve azalışları da ayrıntılı olarak analiz edebilirsiniz.

Yukarı saydığımız verilerden anahtar kelimedeki rekabet oranı özellikle dikkate alınması gereken hususlardan biridir. Çünkü bir anahtar kelimenin rekabet oranı arttıkça o kelimedeki hedefinize ulaşmanız için daha çok rakibiniz olduğu ve bu rakiplerin iyi analiz edilerek rakiplerden daha üstün performans elde etmenizi sağlayacak bir SEO çalışması yapılmasını gerektirecektir. Rekabetin yüksek olduğu durumlarda hedeflenen çalışmaların maliyetlerini artabilir ve çalışmanın başarıya ulaşması için hedeflenen sürede uzamalar meydana gelebilecektir.  

Rekabet konusuna son birkaç ekleme ile yazıya son verelim. SEO çalışmalarında anahtar kelime seçimine dikkat edilirken rekabet konusunu da unutmamak gerektiğini belirttik. Rekabeti azaltmanın hem de siteye ziyaretçi çekmenin anahtar kelimelerin seçiminde tek kelime olarak değil de birkaç kelimeden oluşmasına dikkat etmenizi öneririz. Bu şekilde seçilecek anahtar kelimelerin rekabeti her zaman daha az olmakta ve yapılacak SEO çalışmalarında daha hızlı sonuç alınmaktadır.