Uçakta İnternet Nasıl Kullanılır?

Uçakta İnternet Nasıl Kullanılır?

Uçakla yaptığımız seyahatler sırasında internete girebilme fikri gerçekten çok hoş. Yeni yapılandırılan bir uygulama sayesinde, bu fikir gerçekleşti. Artık uçakla yaptığımız yolculuklarımız esnasında, sosyal ağlara bağlanım, e-postalarımızı kontrol etme ve diğer internet üzerinden yapabileceğimiz her şey mümkün. Peki, uçakta internet kullanımı nasıl olacak ve neler yapmamız gerekli, kısaca anlatmakta yarar var.

THY tarafından, kıtalar arası uçuşlarda ücretsiz sunulan bu hizmet, yakın bir zamanda tüm uçaklarda verilmeye başlanacak. Beklenen odur ki, tüm havayolları şirketlerinin bütün uçaklarında bu hizmeti vermeye başlamaları da çok uzun bir zaman almayacaktır.

Şuanki uygulamada, internet kullanım imkanı olan uçaklarda WI-FI logosu bulunmaktadır. Şimdi internete bağlanmak için tek yapmamız gereken uçağın havalanmasını beklememiz olacaktır. Daha sonra ilk işimiz ağa bağlanmak olmalıdır. Şuan bu uygulama sadece THY olduğu için bağlanacağınız ağ Turkish Airlines olacaktır. Ardından internet tarayıcısı yardımı ile bir sayfa açalım. Karşımıza THY’nın sitesi gelecek. Sağ taraftaki üst menüde bulunan internet bölümüne girdiğimizde ise bazı güvenlik kontrollerini yapmamız gerekecektir. Güvenlik kodunu girildikten sonra, online oluyoruz ve bunu belirten bir sayfa açılıyor. Bu hizmetin T Mobil uygulaması ile verildiği bilgisini alıyoruz.

Bağlandıktan sonra bağlantının dowloand hızı yaklaşık 1.40mbps - 1.90mbps arasında değişkenlik gösterebiliyor. Upload hızı da yaklaşık 0.02mbps – 0.22mbps arasında. Bu rakamlar çok yüksek olmasa da kullanım için yeterli ve genel işlemlerimizi rahatlıkla yapabiliriz.