USB Bellek Nasıl Formatlanır?

USB Bellek Nasıl Formatlanır?

USB belleklerin, bilgisayar kullanıcıları için sessiz bir devrim olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle de depolama alanı olarak, 1.4mb disketlerden sonra inanılmaz boyutlarda oluşları, tüm bilgisayar kullanıcıları için oldukça önemlidir. Bu bellekler sayesinde, istediğimiz tüm dosyaları cebimizde taşıyıp, başka bilgisayarla da kullanabiliyor, çeşitli önemli dosyaların güvenilir yedeklerini alabiliyoruz. usb bellek sistemleri, her zaman diğer bellekler gibi bazı sorunlar ile karşılaşılabiliyor. Bunların başında da güvenlik ve virüsler gelmektedir. Bazen de içlerindeki dosyaların, farklı alanlardan depolanması ve artık kullanılmaması gerektiğinden, tüm sistemin temiz olarak silinmesi gerekiyor.

            İşte tam bu dosya, silme işlemini en kısa yoldan yapmak ve virüs gibi zararlı nesnelerden kurtulmak için, usb bellek formatlama işleminin en etkili yöntemdir. Bilgisayardaki sürücülerin ve disklerin formatlanması için, sistemin başlamamış olması gerekir. Zira işletim sistemi, bindiği dalı asla kesmez. Ancak usb bellekler için durum böyle değildir. Eski bilgisayarlardaki 3,5inç disketlerde olduğu gibi, doğrudan sistem açıkken USB bellekler formatlanabilir.

USB Bellek Biçimlendirme Ekranı

            Peki, usb bellek nasıl formatlanır, en kısa şekilde anlatımı; sürücüyü USB portuna takın, işletim sistemi tanıma işlemini gerçekleştirdikten sonra, Bilgisayarım’a tıklayarak, sürücüleri görüntüleyin. Çıkartılabilir belleğin ikonuna mouse ile sağ tuş ile tıklayarak açılan listeden, Biçimlendir seçeneğini seçin. Açılan pencerede bazı ayarlar göreceksiniz. Uzman kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre burada ayarlamalar yapabilir, ancak normal kullanım için doğrudan Başla düğmesine basmanız, USB belleğin formatlanması için yeterlidir.