Wordpress için kullanılabilecek SEO Eklentileri

Wordpress için kullanılabilecek SEO Eklentileri

Gerek SEO kavramını yeni öğrenenler, gerek bu kavramın uzmanı olan kişiler için en ideal içerik yönetim sisteminin Wordpress olduğunu, SEO işleri ile uğraşan kesimin büyük çoğunluğundan anlıyoruz zira; onlar da Wordpress içerik yönetim sistemini kullanmaktalar. Önceleri sadece kişisel blog ya da habercilik siteleri için uygun temalar ve fonksiyonlar sunan Wordpress, bu özelliklerini ve fonksiyonlarını son zamanlarda oldukça geliştirerek; her şey için bir içerik yönetim sistemi olma yolunda, emin adımlarla ilerliyor. Keza eklentileri ve temaları da geliştiriciler tarafından bu yönde geliştirilmeye devam ediyor. Peki her şeyi kapsayan bu içerik yönetim sistemini nasıl Seo’ya uygun hale getiririz? Elbette öncelik temanın kodlanış biçimi ve sitenin hızı, önemli etmenler ancak; içeriği, Seo’ya uygun hale getirmek için neler yapmalıyız? Aşağıda, incelemelerini gerçekleştireceğimiz bir eklenti ve bir servis, hem site hem içerik tarafında Seo’ya daha uygun işler bırakabilmenizi sağlayacak bir dizi Wordpress “yama”sından oluşuyor ve bunların her birini kullanmak, oldukça basit. Siz de sitenizin Seo’ya uygun hale gelmesini istiyorsanız, aşağıdaki eklentilerin kurulumunu yapabilir ve doğru bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wordpress SEO by Yoast

Bu canavar, sitenizi tamamı ile Seo değerlerine uygun hale getirmek amacında, size tercih edebileceğiniz ayarlar sunuyor. Eklentiyi kurduktan sonra ayarlarını kendi başınıza gerçekleştirebileceğiniz bu eklentinin temiz ve düzenli bir site oluşturabileceğinden şüpheniz var ise, eklentiyi kullanıp tekrar bu şüpheyi arayın; çünkü bulamayacaksınız. Eklenti, sitenizde bir gönderi yayınlarken size, anahtar kelimenizi, başlığınızı, alt başlığınızı, açıklamanızı oluşturmanızı salık verir ve bunların Google tarafında düzgün bir biçimde görüntülenmesini sağlar. Aynı zamanda robots.txt, xml sitemap, permalink gibi ayarları da bu eklenti üzerinden gerçekleştirebilir; ve hatta sitenizin başlangıç ayarlarını, yani, başlığını, alt başlığını, açıklamasını; bu eklenti ile düzgün bir şekilde belirtebilirsiniz. Böylece Google üzerinde düzgün, anlaşılır ve tertemiz bir siteniz olur. Bu, site ziyaretçilerinin dikkatini çeken en önemli noktalardan biridir.

SEMRush

İnternetin en büyük anahtar kelime araştırıcısı kitine hoş geldiniz. Evet, yanlış duymadınız. Bu servis/eklenti, sizin için dilediğiniz anahtar kelimeyi ya da domain’i, detayları ile haritalandırıyor ve sizin hangi anahtar kelime üzerine yöneleceğinize karar vermenizde yardımcı oluyor. Tek özelliği elbette bu değil, servisin başlı başına iki özelliği var, birincisi başta da belirttiğimiz üzere, anahtar kelime üzerinden; ikincisi domain üzerinden arama yapma. Birincisi, yani anahtar kelime araması üzerinden size bu kelimenin arama hacmini, sonuçlarını, ne kadar rağbet gördüğünü ve bu kelimeye benzer aramaların ne olduğunu detaylı bir şema ile gösteren servis;  şu sıralar piyasadaki en iyi anahtar kelime hacmi inceleme servisi olarak göze çarpıyor. İkinci hizmeti olan domain aramasında ise, size bu alan adının organik aranma sayısını, backlinkleri, organik ve reklam için kullanılan anahtar kelimelerini, bu siteye girmek için en fazla kullanılan anahtar kelimeleri, bu kelimelere göre en yakın rakiplerini, aranma hacmini ve daha birçok ayrıntıyı ortaya koyuyor. Bu özelliği sayesinde, SemRush ile rakiplerinizi daha iyi analiz edebilir ve rekabeti az kelimelere yönelerek daha sağlam SEO çalışmaları yapabilirsiniz.