Blog

YouTube’dan 60 FPS Video Desteği

YouTube’dan 60 FPS Video Desteği

Geçtiğimiz günlerde Youtube web sürümü sayesinde 1080 P kalitesine sahip olan videolarını 60 FPS hızında oynatma özelliğini tanıtıma çıkardı ve bu özellik oyun severleri çok memnun etmişti. Bu özellik sayesinde büyük memnuniyet ile karşılaşan firma 60 FPS hızını canlı yayınlarda da kullanılabilecek bir hale getirdi. Canlı yayınlarda 60 FPS hızı sadece HTML 5 uyumlu web tarayıcıları ile kullanılabilmektedir. Özelliğin test aşaması henüz tamamlanmadığından küçük aksilikler çıkabilmesi mümkündür.
 LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

 LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

Gözlerimiz ve ellerimiz ile etkileşimde bulunduğumuz bu ekranların temizliği oldukça önemlidir. Akıllı telefonlar, kişisel bilgisayarlar, televizyonlar ve daha birçok elektronik cihazın, dış etkenlere daha dayanıklı ve temiz olmaları için bazı öneriler şarttır. Kullanılan bu cihazlardaki en büyük kirlilik sebepleri arasında, ilk sırada parmak izleri gelmektedir. Özellikle de cep telefonu ve tablet gibi cihazlar, tamamen parmaklar ile yönetilmektedir. Bu ekranları yumuşak özelliklere sahip bir bez ve gerekirse nemli olarak temizlenmesi gerekir. Yine daha etkili ve detaylı temizlik için, elektronik marketlerinden kolayca alınabilecek hijyen ile birlikte tam temizlik sağlayan, özel solüsyonlar kullanılabilir.
Wordpress için kullanılabilecek SEO Eklentileri

Wordpress için kullanılabilecek SEO Eklentileri

Gerek SEO kavramını yeni öğrenenler, gerek bu kavramın uzmanı olan kişiler için en ideal içerik yönetim sisteminin Wordpress olduğunu, SEO işleri ile uğraşan kesimin büyük çoğunluğundan anlıyoruz zira; onlar da Wordpress içerik yönetim sistemini kullanmaktalar. Önceleri sadece kişisel blog ya da habercilik siteleri için uygun temalar ve fonksiyonlar sunan Wordpress, bu özelliklerini ve fonksiyonlarını son zamanlarda oldukça geliştirerek; her şey için bir içerik yönetim sistemi olma yolunda, emin adımlarla ilerliyor. Keza eklentileri ve temaları da geliştiriciler tarafından bu yönde geliştirilmeye devam ediyor. Peki her şeyi kapsayan bu içerik yönetim sistemini nasıl Seo’ya uygun hale getiririz? Elbette öncelik temanın kodlanış biçimi ve sitenin hızı, önemli etmenler ancak; içeriği, Seo’ya uygun hale getirmek için neler yapmalıyız? Aşağıda, incelemelerini gerçekleştireceğimiz bir eklenti ve bir servis, hem site hem içerik tarafında Seo’ya daha uygun işler bırakabilmenizi sağlayacak bir dizi Wordpress “yama”sından oluşuyor ve bunların her birini kullanmak, oldukça basit. Siz de sitenizin Seo’ya uygun hale gelmesini istiyorsanız, aşağıdaki eklentilerin kurulumunu yapabilir ve doğru bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.
Resimler İçin SEO

Resimler İçin SEO

Günümüzde çoğu site sahibi ya da SEO uzmanı resim optimizasyonunu sitedeki metin optimizasyonu kadar ciddiye almamaktadır ve bu alanda çalışma yapmamakta ya da basit birkaç etiket düzenlemesi ile geçiştirmektedir. Bunun sonucunda resim alanındaki rekabet düzeyi metinlere göre daha düşük kalmakta ve bu alandaki bu açığı iyi değerlendiren siteler için de önemli bir avantaj sağlamaktadır. Resimler için SEO konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus mevcuttur. Bunları;
Backlink Almak

Backlink Almak

Backlink alımı yapmaya karar verildiğinde herhangi bir siteden doğrudan link alımı yapılmamalıdır. Link alınacak sitenin seçimi sırasında titiz davranılmalıdır. Özellikle kalitesiz, içeriğini başka sitelerden kopyalarak sağlayan, kaliteli içerikler sunmayan ve sürekli tanıtım için yazı paylaşan, illegal içerikler bulunduran sitelerden alacağınız backlink sitenizi arama motorları gözünde olumsuz etkileyecek ve alınan link avantajdan çok zarara dönüşecektir. Aynı zamanda birçok kelimeden farklı veya aynı adrese link vermiş sitelerden alınacak linklerinde SEO çalışması sürecinde faydası olmamaktadır.
Acunetix ile Güvenlik Analizi

Acunetix ile Güvenlik Analizi

Acunetix Web Vulnerability Scanner, sitenizi güvende tutmak amacı ile kullanabileceğiniz yegâne araçlardan ikincisi. Günümüzde çoğunlukla Pentester, yani sisteme sızmak için yollar arayan insanlar tarafından kullanılan bu araç; sadece bu güruhun değil; web sitesi olan insanların da işine yarıyor. Zira, zafiyeti bulmak ile kalmayan bu aracın işlevleri arasında zafiyet hakkında detaylı bilgi vermek; sisteme nasıl sızıldığını örneklemek ve hedef sistem üzerinde zafiyetin nasıl çalıştığını görmek gibi etmenler de mevcut. Sektörde, HSBC, ING, American Express, Sony gibi devlere de hizmet sağlayan Acunetix’in arkasındaki güç elbette yılların verdiği tecrübe ile geliyor. Aracın, ücretli olduğu aşikâr ve her daldan tarifeleri mevcut. Örneğin, elli adet hedef taraması yapacaksanız o paketi, on hedef taraması yapacaksanız, onluk paketi seçebilirsiniz. Bunun yanında sürekli lisans paketleri de mevcut ve 3000$’dan başlıyor. Yaptığınız işin ne olduğuna bağlı olarak taleplerinize karşılık veren bu büyük kuruluşun aracını, adresinden temin etmeniz mümkün. Son olarak, üç Türkiye dağıtıcısı da bulunmakta.
Facebook Videoları Embed Şekliyle Farklı Sitelere Nasıl Eklenir?

Facebook Videoları Embed Şekliyle Farklı Sitelere Nasıl Eklenir?

Yaklaşık olarak günde 3 milyon kadar izlenen Facebook paylaşımlı videoları, daha fazla izleyiciye ulaştırmak için, web sitelerine eklenmektedir. 2015’in ilk aylarında gelen bu özellik sadece video paylaşımı yapan sosyal ağlara göre, daha fazla kullanıcıya ulaşmak için henüz ilk adım. Eski video oynatıcısının embed paylaşımını desteklememesi sebebiyle, kullanıcılar kendi web sitelerinde yüksek popülerliğe sahip videoları paylaşamamaktaydı. Artık Facebook videoları embed olarak sitelere ekleme özelliği oldukça kolay ve başarılı şekilde çalışmaktadır.
SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime

SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime

Sahibi olduğunuz ya da yeni kurmakta olduğunuz sitede belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ve bu kelimelerin kullanılma yoğunluğu SEO çalışmalarında çok büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi kullanıcıların arama motorlarını kullanarak aradıkları sonuçlara bu anahtar kelimeler sayesinde ulaşmalarıdır. Örneğin internet üzerinden web sitesi yaptırmak amacıyla bir firma arayan kişi internet üzerinde web tasarım, internet sitesi yaptırmak gibi kelimeleri kullanarak arama yapacaktır. Bu aramalarda arama motoru sonuçlarında listelenen sitelerden üst sıradan itibaren siteleri ziyarete başlayacak ve site yaptıracağı firmayı seçecektir.