Blog

Php Güvenlik - En Yaygın Açıklar ve Güvenlik Önlemleri

Php Güvenlik - En Yaygın Açıklar ve Güvenlik Önlemleri

Php, bilişim dünyasının en popüler dili olarak karşımıza çıkıyor şu günlerde. Programlama dillerinin en popüleri olan bu dilin arkasındaki güç elbette kullanım kolaylığı, birçok programlama dili ile kolayca ilişkilendirilebilmesi ve daha birçok şey. Tanımını yapmak gerekirse, internet için yaratılmış, server yönlü, kullanım ağı epey geniş, html dili içerisine gömülebilen bir betik yahut programlama dilidir demek mümkün. Ocak 2013 yılından itibaren 244 milyondan fazla web sitesinin PHP dili ile yazıldığı ve yürütüldüğü doğrulanmış. Çoğu dil ile ilişkilendirilebildiğini söylemiştik ancak Linux ve MySQL ile çok daha iyi performans verdiğini söylersek de yalan olmayacak bir cümle ortaya koyarız. Peki, Rasmus Lerdorf’un mucidi olduğu bu dilin oluşturduğu web sitelerine sızılabilir mi? Sorumuz biraz çetrefilli, bir o kadar da eğlenceli bir soru. Son kullanıcı dediğimiz, olayın arka tarafı ile ilgili olmayan birçok insanın bugün Windows kullandığını, Linux ve diğer işletim sistemlerinin adını bile duymadığını bilmekteyiz. PHP’nin protokolü de bu şekilde işliyor aslında. Bugüne kadar Windows için üretilen kaç virüs var bir düşünelim. Ardından, bu soruyu “Windows” yerine “Linux” ekleyerek düşünelim. Sonuç, Windows için belki de on binler, milyonlar; Linux için ise çok fazla olmayacaktır, belki binler.
İş Kurmaya Karar Verirken Dikkat Edilecekler

İş Kurmaya Karar Verirken Dikkat Edilecekler

İş fikrinizi test ettiniz mi? Olası problemleri ve rakipleri iyi analiz ettiniz mi? Bu gibi sorular önemli ama en önemlisi iş fikrinizi test etmeniz peki bunu ilk aşamada nasıl yapabilirsiniz. Öncelikle ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize ürün ya da hizmeti tanıtın ve satmaya çalışın, tepkilerini ölçün gelen eleştirileri not edin. Sonra tanımadığınız insanlar üzerinde bunu yapın. Gelen sonuçlar size önemli ölçüde fikir verecektir.
Yeni Kazanç Yönetim

Yeni Kazanç Yönetim "Satış Ortaklığı"

Bu yöntemin asıl amacı; firma, satış ortağının ürün tanıtımı yapmasıyla reklam ve pazarlama yükünden kurtulurken, satış ortağı ise ürünün reklamını yaparak kendisine ait olmayan bir ürünün satışından para kazanabilmektedir. Bu ortaklık sayesinde birçok çevre kampanyalardan daha erken haberdar olabilmektedir. Bu hizmeti sunan Türkiye ve dünya çapında siteler bulunmaktadır. Türkiye de gittigidiyor.com, logro.com.tr, reklamstore.com gibi siteler varken dünya çapında ise Amazon.com ve adsense.google.com gibi güvenilir siteler bulunmaktadır. Bahsettiğimiz Affiliate marketing sistemi ne gibi faydalar sağlamaktadır? Bu sistemin ürün sahiplerine sağladığı en büyük yarar,  ürün reklamını daha kolay ve masrafsız yapmaktır. Satış ortaklarına ise ürün çeşitliliği ve paralarını alma güvencesi sağlamaktadır. Aynı zamanda bu sistemi internetin olduğu her yerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yetenek gerektiren bir iş olmasıyla da hangi okuldan mezun olduğunuza bakılmaksızın bu iş yapılabilmektedir. En büyük avantajı da çalışmak için herhangi bir saat zorunluluğu bulunmamaktadır.  Satış ortaklığı sistemi ile üç  şekilde para kazanılabilir. Bunlar; tıklama başına ödeme, üyelik başına ödeme ve satış başına ödeme yöntemleridir. Tıklama başına modelinde, tanıtımını yaptığınız ürüne gelen ziyaretçi ya da size verilen referans linkine tıklayarak ürün sahibinin sitesine gidilmesi ile para kazanılmaktadır. Üyelik başına ödeme modelinde, siteye yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin, siteye üye olması ile para kazanılmaktadır. Satış başına ödeme modelinde ise kişi kendi tanıtımı ile sattığı ürünlerden, ürün sahibinin belirlediği komisyon oranında kazanmaktadır. Bu bahsedilen yöntemler tek tek olduğu gibi hepsi bir arada da yapılabilir.
Kurumsal Web Sitesi Yaptırmanın Önemi

Kurumsal Web Sitesi Yaptırmanın Önemi

Müşteriler özellikle son dönemde her şeyi çok dikkatle inceliyorlar. Kaç yıllık firma şirket olduğunuz önemli değil internette detaylı bir araştırma yapıyor, müşteri yorumlarını okuyor ve şikayetleri dikkatle inceliyorlar. Bu sebeple kurumsal bir kimliğin online olarak duyurulması, ulaşılabilir olması son derece önemli hal alıyor. Bunu çok kolay bir şekilde yapmak mümkündür. İçinde bulunması gerekenler aşağı yukarı, şirketi anlatan bir değerlendirme yazısı, şirketin hedefleri yaptıkları yapacakları yapmak istedikleri, varsa sosyal faaliyetleri, adres ve telefon bilgisi. Kabataslak bu bilgiler bile yeterlidir. Tabi daha da zenginleştirebilirsiniz. İnsan kaynakları, şikayet formu, basın duyuruları vb. kategoriler ekleyerek daha detaylı bilgiler verebilirsiniz.
YouTube’dan 60 FPS Video Desteği

YouTube’dan 60 FPS Video Desteği

Geçtiğimiz günlerde Youtube web sürümü sayesinde 1080 P kalitesine sahip olan videolarını 60 FPS hızında oynatma özelliğini tanıtıma çıkardı ve bu özellik oyun severleri çok memnun etmişti. Bu özellik sayesinde büyük memnuniyet ile karşılaşan firma 60 FPS hızını canlı yayınlarda da kullanılabilecek bir hale getirdi. Canlı yayınlarda 60 FPS hızı sadece HTML 5 uyumlu web tarayıcıları ile kullanılabilmektedir. Özelliğin test aşaması henüz tamamlanmadığından küçük aksilikler çıkabilmesi mümkündür.
 LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

 LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

Gözlerimiz ve ellerimiz ile etkileşimde bulunduğumuz bu ekranların temizliği oldukça önemlidir. Akıllı telefonlar, kişisel bilgisayarlar, televizyonlar ve daha birçok elektronik cihazın, dış etkenlere daha dayanıklı ve temiz olmaları için bazı öneriler şarttır. Kullanılan bu cihazlardaki en büyük kirlilik sebepleri arasında, ilk sırada parmak izleri gelmektedir. Özellikle de cep telefonu ve tablet gibi cihazlar, tamamen parmaklar ile yönetilmektedir. Bu ekranları yumuşak özelliklere sahip bir bez ve gerekirse nemli olarak temizlenmesi gerekir. Yine daha etkili ve detaylı temizlik için, elektronik marketlerinden kolayca alınabilecek hijyen ile birlikte tam temizlik sağlayan, özel solüsyonlar kullanılabilir.
Wordpress için kullanılabilecek SEO Eklentileri

Wordpress için kullanılabilecek SEO Eklentileri

Gerek SEO kavramını yeni öğrenenler, gerek bu kavramın uzmanı olan kişiler için en ideal içerik yönetim sisteminin Wordpress olduğunu, SEO işleri ile uğraşan kesimin büyük çoğunluğundan anlıyoruz zira; onlar da Wordpress içerik yönetim sistemini kullanmaktalar. Önceleri sadece kişisel blog ya da habercilik siteleri için uygun temalar ve fonksiyonlar sunan Wordpress, bu özelliklerini ve fonksiyonlarını son zamanlarda oldukça geliştirerek; her şey için bir içerik yönetim sistemi olma yolunda, emin adımlarla ilerliyor. Keza eklentileri ve temaları da geliştiriciler tarafından bu yönde geliştirilmeye devam ediyor. Peki her şeyi kapsayan bu içerik yönetim sistemini nasıl Seo’ya uygun hale getiririz? Elbette öncelik temanın kodlanış biçimi ve sitenin hızı, önemli etmenler ancak; içeriği, Seo’ya uygun hale getirmek için neler yapmalıyız? Aşağıda, incelemelerini gerçekleştireceğimiz bir eklenti ve bir servis, hem site hem içerik tarafında Seo’ya daha uygun işler bırakabilmenizi sağlayacak bir dizi Wordpress “yama”sından oluşuyor ve bunların her birini kullanmak, oldukça basit. Siz de sitenizin Seo’ya uygun hale gelmesini istiyorsanız, aşağıdaki eklentilerin kurulumunu yapabilir ve doğru bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.
Resimler İçin SEO

Resimler İçin SEO

Günümüzde çoğu site sahibi ya da SEO uzmanı resim optimizasyonunu sitedeki metin optimizasyonu kadar ciddiye almamaktadır ve bu alanda çalışma yapmamakta ya da basit birkaç etiket düzenlemesi ile geçiştirmektedir. Bunun sonucunda resim alanındaki rekabet düzeyi metinlere göre daha düşük kalmakta ve bu alandaki bu açığı iyi değerlendiren siteler için de önemli bir avantaj sağlamaktadır. Resimler için SEO konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus mevcuttur. Bunları;